¨¨¨¨
NOVINKY

Přečtěte si:

Mé oblíbené
blogy:
Můžete se těšit na recenze:
Hlas nože (P. Ness), Matched (A. Condie), Unearthly (C. Hand), Zlodějka knih (M. Zusak), Perfect Chemistry (S. Elkeles), Sukuba: Trápení (R. Mead)...


The best week of my life in Englad

21. září 2011 v 20:51 | Aazy |  Já a moje články
Slíbila jsem, že trochu popíšu svůj týden v Anglii.
Rozdělím to do takových odstavců na různá témata. Logicky začneme dopravou.
.
CESTA
Jestli vám můžu poradit, nikdy (ale vážně nikdy) nejezděte tak daleko autobusem. Já jím jela a byl to totálně nejhorší nápad v celý mý dosavadní existenci. Nikdy jsem se necítila tak nepohodlně, zvlášť když jsem si (ja debil :D) zapomněla vzít polštář. Jediná vaše naděje, jak přežít asi 20ti hodinovou cestu autobusem je mít po svém boku střelenou kamarádku a hóódně kafe, aby jste nějak vydrželi noc, až nebudete moct usnout.

Každopádně pokud někdy budu zase cestovat někam takhle daleko, letím letadlem. Nicméně jsem dost ráda, že jsem si vyzkoušela i cestu busem, protože jsem cestou mohla shlédnout La Manche z trajektu (při cestě tam), a nakonec jsem si ocitla i 40 metrů pod mořem při projíždění Eurotunelem. Ale vážně, busem už nikdy! :) Záda mě bolí i teď a to už jsem chvíli doma, nemluvě o tom, jak jsem pořád unavená. :D
.
UBYTOVÁNÍ V ANGLICKÉ RODINĚ
Jestli vám můžu poradit, nenechte se ubytovat v nějakém hotelu. Když už budete v Anglii (nebo samozřejmě ve Skotsku, Walesu či Irsku), sežeňte si ubytování u anglické rodiny. Hlavní je nemít strach, že se nedomluvíte. Já nejsem nějaký machr na jazyky, ale domluvila jsem se skvěle a ani mí (více či méně tupí) spolužáci s tím neměli problém.
Musím se ale přiznat, že jsem měla dokonalé štěstí na rodinku. Bydlela jsem u jedné rodiny v Brightonu, u maminky s dvěma malými kluky. Jejího manžela jsem ovšem nepotkala, byl pořád v práci.
Musím říct, že bydlet s nimi byla strašně obohacující zkušenost, i když mi ti malí ďáblíci občas pěkně lezli na nervy. Menšímu z kluků totiž bylo 5 a slintal všude kde mohl, navíc byl celkem hyperaktivní. To jeho straší jedenáctiletý bráška byl naprosté zlatíčko. Bral nás večer na pláž nebo na pouť a byl totálně úžasný. :)
Pokud se tedy rozhodnete bydlet v anglické rodině, což vřele doporučuji, platí dvě základní pravidla: Nebát se. A zapomenout na gramatiku... Prostě se snažte s rodinkou komunikovat, jak jen to půjde.
A ještě maličkost. Můžete mít trošku smůlu a narazit na rodinu, kde bude všude totální bordel a špína (stalo se to jedné z mých kamarádek, nakonec se to vyřešilo s organizátory zájezdu, ale bylo to nepříjemné). Jde o to, že sem lidé v Anglii na tohle dívají trochu jinak, snažte se být chápaví a vyřešit to s klidem. Když většinou s rodinou promluvíte, tak se to zlepší, i když je vám ten rozhovor třeba trapný a nepříjemný. Ale lepší jeden rozhovor, než si pak pořád stěžovat, jak se máte hrozně.
.
JÍDLO
Trochu směšné, že jsem to oddělila od ostatních témat, ale prostě mám k tomu tolik co říct. :D Jsem přece milovník jídla a tak mi to nedalo a všechno jsem poctivě ochutnala.
Hlavní věc co byste měli vědět (i když už to možná víte): V Anglii nemají teplý oběd. Teplým jídlem je až večeře. Pokud byste bydleli u rodin, na oběd byste měli dostat nějaký balíček. V tom balíčku byste určitě našli brambůrky (octové jsou specialita, jsou tak hnusný, až jsou dobrý, přála bych vám je ochutnat pokud jste ještě neměli tu čest), nějaké pití (většinou jenom malou lahvičku), sendvič (jak jinak), pak třeba nějaké sušenky a ovoce.
Večeře vám bud budou chutnat, nebo vám to prostě nesedne a jídlo pro vás bude utrpení. Já musím říct, že jsem opět měla štěstí a moje "týdenní maminka" (jak Lisse občas říkám :)) byla vášnivá kuchařka, takže jídlo bylo skvělé. Od famózních těstovin se sýrem po pizzu a taštičky plněné mletým masem (a to jsem se divila, jak mi chutnalo). Angličané se strašně vyžívají v kyselých omáčkách, přišlo mi že snad ten ocet dávali do všeho, ale to si zvyknete. :D
Rada ohledně jídla. Vezměte si nějaké sebou, protože ne všechno, co vám tam dají na oběd či uvaří k večeři vám nemusí chutnat, jak už jsem se zmínila a být hlady je nepříjemné. A vězte, že i když se dočkáte levnějšího oblečení a CDček, jídlo mají drahé.
A poslední věc k jídlu: Jakmile se ocitnete někde u pobřeží, dejte si klasické Fish Chips a nebudete litovat - nikde nechutnají líp než u moře.
.
OBCHODY
Nemůžu si pomoct a musím vám nějaké doporučit. Jakmile se ocitnete v Anglii a budete chtít nakoupit nějaké oblečení, navštivte obchod s názvem Primark. Je to tam asi jako u nás v kenvelu, ale o hodně levnější a nakupovat tam oblečení se vyplatí. Všichni jsme chodili ověšení taškama s logem Primarku. :D
A pak ještě další dva obchody, kde seženete všechno a to za pouhou libru. Pokud potřebujete něco levně sehnat (třeba když si zapomenete koupit adaptér do zásuvky jako někdo... :D) zajděte do Poundlandu nebo obchod s názvem 99p - všechno za libru!! Zní to sice příšerně, ale ten nákup se vyplatí. :)
Jestli jste blázni do muziky, i vás potěším. Alba svých oblíbenců seženete také levněji než v Česku. My sehnali dvě cédečka za 10 liber, což je dost levné, když to porovnáte s českými cenami. Takže pokud prahnete po CD své oblíbené kapely, neváhejte a taky nakupujte. Doporučuju třeba obchod hmv. Seznámili jsme se tam se skvělým milým klukem, co tam pracoval, takže chválím i personál. :D
.
PAMÁTKY A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI
Radím nezanedbat. I když už budete možná mít chození plné zuby, něco se vážně vyplatí. Např. SeaLifeCenter v Brightonu stálo za to (obří želva - musíte vidět!! :D), královský paláce Royal Pavilion (tzv. Bílý slon) je taky moc hezký, pak taky doporučuju Arundel Castle, taky hezká podívaná, a pokud se ocitnete v Portsmouthu, pak si nenechte ujít Spinnaker Tower (nádherný výhled na moře a město).
A pak tu máme samozřejmě památky a zajímavosti Londýna. Ka v Londýně jít určitě: London eye (úžasný zážitek, skvělý výhled na celý Londýn), Tower Bridge (projděte se po něm, ten pocit stojí za to), Westminster bridge (tolik lidí na jednom mostě jsem ještě neviděla, a ani tolik pouličních umělců :)), samozřejmě Big Ben, St Paul's Cathedral, Trafalgarské náměstí (fotka na lvovi povinností! :D), Tower of London (korunovační klenoty, krása) a plno plno dalších věcí... Pro Londýn si vyčleňte hódně místa v programu.
.
LONDÝN
Protože k Londýnu mám ještě hodně co říct, vezmu ho zvlášť. Když jsme přijeli do Londýna, poslední dne našeho zájezdu, byla jsem pěkně překvapená. Čekala jsem něco úplně jiného, ale nebyla jsem zklamaná. Spíš ohromená. Ani mě neštvalo, že jsem vstávala o půl pátý a loučila se rodinkou (I really miss you all!), když jsem to město viděla. Špatná nálada a únava mě přešla, jakmile jsem viděla 1. double-decker (ano, ten dvoupatrový červený autobus) v Londýně. Byli jsme vyhnáni z autobusu u Toweru (Tower of London) a divila jsem se, jak se historické jádro města bije s moderním okolím. Londýnskou "Okurku" mám na jedný fotce s Towerem a vypadá to fakt zajímavě.
Taky jsem v životě neviděla tolik lidí. Ani v Praze ani jinde, kde jsem doposud byla. Když jsme přecházeli Westminster, přestala jsem počítat, do kolika lidí jsme narazila a kolik lidí narazilo do mě, když jsem fotila Temži a Londýnské oko a Big Bena a holky a Jacka Sparrowa (ten chlap co ho předváděl ho dost vystihl, ale tak hezký jako Johny Depp zas nebyl :D).
Jakmile jsme přešli most, vyfotili si úplně všechno co se vyfotit dalo a pár lidí jsme ztratili a museli je hledat, vyrazili jsme do Londýnského metra, kde byla další spousta lidí a já začala litovat svých učitelek, že nás musej v tý kupě lidé hlídat.
Když jsme vylezli z metra, začala nekonečná jízda. Začali jsme u Trafalgarského náměstí, šli jsme na Downing street (která je jak možná víte uzavřená, takže jsme jen nakoukli). Nakupovali jsme suvenýry a dárečky pro ty méně šťastné, co s námi do Anglie nejeli.
Byl to hektický den, ale všechno stálo zato. Když jsme nakonec hledali a našli spolužačku, která se ztratila, mohli jsme pokračovat dál a zakončit den ve velkém stylu. :)
Poslední naší zastávkou v Londýně bylo už několikrát zmiňované Londýnské oko, takové obří ruské kolo, které se otočí jednou za 25 minut, takže nejde o adrenalin, ale o výhled a ten za to vážně stojí, i když nám při kontrole, než jsme do oka nastoupili, zabavili pivo a víno (no co, tak jsme trošku pili :D). Kontrolují to fakt vážně krutě, ukazujte batohy a tak, takže si dejte pozor a nebuďte blbý jako my. :D
Nakonec jsme ne na London Eye přece jen projeli a byl to jeden z nejlepších zážitků mého života. :) Když jsme nastoupili, zrovna zapadalo slunce a když jsme byli úplně nahoře, kam až nás oko mohlo vyvézt, bylo už šero a všude svítila světla. Temže byla dokonale osvětlená, mosty a budovy zářily a všechno bylo kouzelné.
Byli jsme všichni totálně vyčerpaní, ale když jsme z oka vystoupili a na posledním rozchodu dne jsme za tmy šli podél Temže a poslouchali jednoho skvělého kytaristu, který hrál dokonalou písničku, co se k momentu loučení s městem hodila, řekli jsme si: Tohle jsou ty momenty, kdy stojí za to žít! :) Prožila jsem okouzlující týden v Londýně. Unavená, ale opilá štěstím, když se jeden z mých snů stal skutečností.
Nakonec jsme ještě zažili jedno překvapení, a o to vás nesmím ochudit... Byli jsme na 4D (ano 4D, nepřepsala jsem se) show. Je to takové reklamní video, aby jste se šli povozit na London eye, ale věřím, že každý, kdo vejde a nasadí si hloupé 3D a věnuje 4 minutky koukání na obrazovku, kde vidíte celý Londýn z ptačí perspektivy, nebude litovat, protože vás tam bude čekat malé překvápko a objevíte, co to znamená 4D. Nebudu vám říkat, co to znamená, až budete v Londýně, zkazilo by vám to moment údivu a překvapení. Já a moje kamarádky jsme na téhle minishow byli 4x a pořád jsme neměli dost. Kdybych mohla v Londýně zůstat a pořád na to koukat dokola a dokola, zůstala bych...
.
A tak se odehrál... Jeden z nejlepších týdnů mého života.
.
Mrzí mě, že jsem určitě tuny věcí vynechala, ale tenhle článek by musel být nekonečný, aby pojal všechny mé zážitky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yanny Yanny | Web | 14. října 2011 v 17:06 | Reagovat

Já prostě miluju Anglii!!! ♥
Každý, kdo se tam kdy podíval, tak je z té země úplně nadšený. A já? Já? Ta, co po tom touží snad ze všech lidí na světě? Ta, co odmalička čte knihy z prostředí zapršeného Londýna, ta co miluje Harryho Pottera a všechny filmy od Richarda Curtise... já tam ještě nebyla?
Moje nejlepší kamarádka i můj přítel tam mají příbuzné a strávili tam celé prázdniny.. a.. :(
My tam měli jet tenhle rok, ale co? Myslíš, že to náš učitel na angličtinu zařídil? Grrrrr...
Ale já se tam jednou podívám. MUSIM!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama